zadanie 0

Znajdź informacje na temat niżej wymienionych pojęć z obszaru programowania w C++. Zapisz sobie krótkie definicje na ich temat (będą potrzebne do zrozumienia struktury i działania programu), a także do rozwiązania testu z terminologii C++ na ocenę.

1. identyfikatory

2. cout

3. endl

4. zmienna int

5. zmienna short

6. zmienna unsigned short

7. zmienna float

8. zmienna double

9. zmienna long double

10. zmienna bool

11. zmienna char

12. zmienna string

13. zmienna sizeof

14. wskaźniki

15. komentarze

zadanie 1

                                                                                                                                   ZMIENNE

 Zadanie robimy w programie CodeBlock lub za pomocą kompilera on-line      https://www.onlinegdb.com/online_c++_compiler
 Wyświetl na ekranie, przy pomocy prawidłowo dobranych zmiennych  swoje imię, nazwisko i swój wiek. Dodatkowo zastosuj zmienną, która wyświetli, ile bajtów zużyje każda w/w zmienna. Umieść też komentarz w którym wymienisz zastosowane zmienne. Gotowe zadanie prześlij na maila w formacie CPP. Plik nazwij swoim numerem z dziennika. Poniżej skrypt z pięcioma  zmiennymi, z którymi między innymi  będziemy pracować przy programowaniu w C++.  Plik w formacie cpp prześlij mailem w tytule wpisz imię i nazwisko.


zadanie 2

 WSKAŹNIKI  

Zadanie robimy w programie CodeBlock lub za pomocą kompilera on-line https://www.onlinegdb.com/online_c++_compiler Stwórz 3 zmienne typu int, następnie 3 wskaźniki, czyli po jednym wskazującym na każdą z tych zmiennych. Następnie dokonaj na nich prostych operacji matematycznych, czyli dodawanie, odejmowanie i mnożenie. Wykorzystaj do tych operacji wszystkie 3 wskaźniki. Podsumowując - operacje przeliczeniowe mają być przeprowadzone na wskaźnikach a nie bezpośrednio na zmiennych. Poniżej początek treści przykładowego zadania . Dodatkowo można uwidocznić na monitorze adres zajętej komórki dla wybranego wskaźnika. Plik w formacie cpp prześlij mailem w tytule wpisz imię i nazwisko.


operacje na wskaźnikach - wzór

wyświetlony efekt - wzór


zadanie nr 3

                                                                                                                     WPROWADZANIE DANYCH

Pobierz od użytkownika rok jego narodzin i oblicz ile użytkownik ma lat. Do jakieś zmiennej przypisz aktualny bieżący rok a następnie pobierz od użytkownika rok jego narodzin i za pomocą prostych operacji matematycznych oblicz i wyświetl ile ma lat. Wcześniej użytkownik ma wpisać swoje imię, które zostanie wyświetlone. Plik w formacie cpp prześlij mailem w tytule wpisz imię i nazwisko.

Pomocne przykłady:

1. wprowadzanie danych

2. konsola po wprowadzeniu danych

3. pobieranie daty

4. konsola z prawidłowym zadaniem

Zadanie nr 4

Znajdź informacje na temat niżej wymienionych pojęć z obszaru programowania w C++. Zapisz sobie krótkie definicje na ich temat będą potrzebne do   rozwiązania testu z terminologii C++

Adres komórki, Tablice, Inkrementacja, Dekrementacja,  cin i jego poprawna składnia, Pętla for, Pętla while, Pętla do while, Poprawne składnie pętli, Funkcja void i jej poprawna składnia.

Zadanie nr 5

Tablice

Stwórz dwie tablice. W pierwszej tablicy umieść proste nazwy np. produktów. W drugiej umieść ceny tych produktów. Zarówno cen jak i produktów równa ilość np. 5. Następnie pobierz poprzez standardowe wejście (klawiaturę) od użytkownika informację, który by chciał wyświetlić produkt. (Tworzymy taką prostą bazę danych opartą na Tablicach). Jeżeli użytkownik wybierze np. 4 to wyświetlić powinien się produkt (np. lizaki) wraz z ceną. Plik w formacie cpp prześlij mailem w tytule wpisz imię i nazwisko.


przykład różnych zmiennych

wynik na konsoli

konsola z prawidłowym rozwiązaniem


skrypty, które powinny być użyte




Zadanie nr 6 

Pętla while i do while

Użytkownik musi podać z klawiatury dowolną liczbę całkowitą, która będzie dodawana do wcześniej zdeklarowanej liczby. Dodatkowo trzeba użyć instrukcji (prawda, fałsz i wyczyszczenia strumienia wyjściowego). Należy zdeklarować dowolną liczbę całkowitą do której nasz program będzie dodawał liczbę wpisaną z klawiatury. Warunkiem pętli do while będą prawidłowo wprowadzone dane, czyli liczba całkowita, przy próbie wprowadzenia innych danych program będzie uruchamiał się tak długo do puki nie wprowadzimy prawidłowe dane. Plik z zadaniem prześlij mailem w formacie cpp. W tytule wpisz imię i nazwisko.

przykładowa pętla while :petla_WHILE_przyklad.jpg

konsola (wynik) przykładowej pętli while: konsola_przyklad_while.jpg

przykładowa pętla do while:do_while_przyklad.jpg

konsola (wynik) przykładowej pętli do while:konsola_do_while.jpg

Poszczególne instrukcje do złożenia aby program działał :

Na początku programu powinien być ten zapis biblioteki 

poniższe składowe skryptu nie są przedstawione w prawidłowej kolejności

instrukcja dodawania :

instrukcja prawda fałsz:

instrukcja przykładowej liczby (wpisujemy przed pętlą):

instrukcja wprowadzania danych:

instrukcja wyczyszczenia :

Wynik na konsoli przy błędnym wstawieniu danych przy prawidłowo działającym programie:
konsola 1

Wynik na konsoli przy prawidłowym wstawieniu danych przy prawidłowo działającym programie:

konsola 2


Zadanie nr 7

Pętla for

Stwórz za pomocą pętli for program ewidencjonujący dane z tabeli (arkusz kalkulacyjny), który wykaże cenę brutto pojedynczych towarów oraz całkowitą wartość magazynu. Struktura programu poniżej:

1. Trzeba stworzyć Tablicę z danymi z arkusza, Tablica pokazana tutaj jest prawidłowa ale ma zmienione dane względem tabeli z arkusza tu należy zmienić dane.

Dane z arkusza kalkulacyjnego:   arkusz - tabela

Instrukcja Tablicy: 

2. Zmienna licznik (może być własna nazwa) dla pętli for. Jest mniejsza lub równa 4. Umieszczona przed główną strukturą pętli.

Instrukcja :

3. Prawidłowa pętla for dla tego zadania zawarta między nawiasami klamrowymi {}, która pozwala przeprowadzić operacje przeliczeniowe, by uzyskać cenę z VAT dla towarów i przemnożenie przez ilość sztuk i ilość pudełek (co daje wartość magazynu).

Instrukcja :

4. Wyświetlenie poza pętlą:

Instrukcja :

Konsola z prawidłowym wynikiem dla tego zadania :


Przykładowe zadanie z pętlą for ( tu nie ma tablic) z inną treścią : zmienna_for_przykladowy_skrypt.jpg

Konsola z wynikiem dla przykładowego zadania : zmienna_for_przykladowa_konsola-1.jpg